Πρόγραμμα

Για να κατεβάσετε το πρόγραμμα (αρχείο PDF), πατήστε εδώ


ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 18 Σεπτεμβρίου 2020

15.00-16.00ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ – ΕΓΓΡΑΦΕΣ
ΑΙΘΟΥΣΑ ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ
16.00-18.00ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ Ι-ΜΑΙΕΥΤΙΚΗ Ι
Συντονιστές: Γεώργιος Κρεατσάς, Βασίλειος Λυμπέρης


Σακχαρώδης διαβήτης κύησης
Δημήτριος Γουλής


Αντιμετώπιση μαιευτικών κακώσεων περινέου
Θεμιστοκλής Γρηγοριάδης


Αιμορραγία μετά τον τοκετό
Γεώργιος Βλάχος


Δυστοκία ώμων
Πέτρος Χειρίδης


Σχολιαστές: Αγγελική Γερεντέ, Δημήτριος Μπαλαξής, Ζαφείρης Χατζηθεοφάνους

18.00-18.30 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ – ΚΑΦΕΣ
18.30-20.00ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΙI MAIEYTIKH ΙΙ
Συντονιστές: Απόστολος Αθανασιάδης. Μαρία Γεωργαντά


Προγεννητικός έλεγχος: παρακολούθηση ομαλά εξελισσόμενης, ανεπίπλεκτης κυήσεως
Μακάριος Ελευθεριάδης


Εμβολιασμός στην κύηση
Μιχαήλ Σύνδος


Θρομβοπροφύλαξη στην κύηση και τη λοχεία
Ουρανία Κούκουρα


Σχολιαστές: Παναγιώτης Τσικούρας, Μαρία Τσαβδαρίδου

20.00-20.30ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ
ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ

Προεδρείο: Απόστολος Αθανασιάδης, Αλέξανδρος Ροδολάκης


Πρόεδρος της Ελληνικής Μαιευτικής και Γυναικολογικής Εταιρείας
Δημήτριος Λουτράδης

ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ
20.30-21.00Τιμητική Εκδήλωση εις μνήμην Γεράσιμου Κουτσούγερα
21.:00ΔΕΞΙΩΣΗ ΥΠΟΔΟΧΗΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 19 Σεπτεμβρίου 2020

ΏραΑΙΘΟΥΣΑ ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ
09.30-10.15 ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ IΙΙ – ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΩΝ Ε.Μ.Γ.Ε.
Συντονιστές: Ευθύμιος Δεληγεώρογλου, Βασίλειος Ταρλατζής


Παρουσίαση προγράμματος εκπαίδευσης EBCOG
Αναστάσιος Ποτήρης


Διαχρονικά προβλήματα της εκπαίδευσης των ειδικευομένων στην Ελλάδα
Αθανάσιος Δούσκος


Σχολιαστές: Γεώργιος Αντωνάκης, Νικόλαος Βλάχος

10.15-11.45 ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ IV – ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΑ
Συντονιστές- Σχολιαστές: Θεμιστοκλής Μαντζαβίνος, Χριστόδουλος Μαχαιριώτης


Καθ’ έξιν αποβολές, διαγνωστική προσέγγιση και αντιμετώπιση
Πέτρος Δρακάκης


Υποβοηθούμενη αναπαραγωγή και γυναικολογικός καρκίνος
Κωνσταντίνος Νταφόπουλος


Αντιμετώπιση ακράτειας ούρων
Θεμιστοκλής Μίκος


Σχολιαστές: Σταύρος Αθανασίου, Νικολέτα Κουτλάκη, Απόστολος Οικονόμου

11.45-12.15 ΔΙΑΛΕΞΗ
Συντονιστής: Απόστολος Αθανασιάδης


Εμβολιασμός στην κύηση: Πού βρισκόμαστε σήμερα
Ιωάννα Τσιαούση

12.00-12.15ΔΙΑΛΕΞΗ
Συντονιστής: Γεώργιος Αντωνάκης


Ο ρόλος του μαιευτήρα στην εφαρμογή των απαραίτητων εμβολιασμών των εγκύων
Μιχαήλ Σύνδος

12.15-12.45 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ – ΚΑΦΕΣ
12.45-14.30 ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ V-ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΟΓΚΟΛΟΓΙΑ
Συντονιστές: Αλέξιος Παπανικολάου, Αλέξανδρος Ροδολάκης


Εφαρμογή των οδηγιών της ESGO στην Ελλάδα
Ιωάννης Καλογιαννίδης


Διαχείριση των περιστατικών με γυναικολογικό καρκίνο
Δημήτριος Τσολακίδη
ς


Ογκολογικά κέντρα στην Ελλάδα
Κωνσταντίνος Δίνας


Λαπαροσκοπική Χειρουργική στην Ογκολογία
Κωνσταντίνος Λαθουράς


Σχολιαστές: Γεώργιος Ανδρουτσόπουλος, Αλέξανδρος Δαπόντε, Εμμανουήλ Κοντομανώλης

14.30-16.00ΜΕΣΗΜΒΡΙΝΗ ΔΙΑΚΟΠΗ
15.00-16.00 ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΕΜΓΕ
15.30-16.30 ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΩΝ Ε.Μ.Γ.Ε.
16.00-18.00 ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ VI – ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΙΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗΣ
Συντονιστές: Αντώνιος Μακρυγιαννάκης, Νικόλαος Νικολέττος


Βασική διερεύνηση υπογόνιμου ζευγαριού / ανεξήγητη υπογονιμότητα
Ευστράτιος Κολυμπιανάκης


Σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών
Λουκάς Κλέντζερης


Ενδομητρίωση
Γρηγόριος Γκριμπίζης


ΕΑ01. Prediction Models of Adnexal Masses
Μαρία Μηνά


ΕΑ02. Διατήρηση γονιμότητας στον αρχόμενο καρκίνο τραχήλου μήτρας: Η ριζική τραχηλεκτομή και η σημασία της εκτίμησης του παραμητρίου.
Χαράλαμπος Θεοφανάκης


ΕΑ03. Μετεγχειρητική νοσηλεία σε μονάδες αυξημένης φροντίδας σε γυναικολογικούς ογκολογικούς ασθενείς; ανάλυση περιστατικών και συστηματική ανασκόπηση της βιβλιογραφίας. Αναστασία Προδρομίδου


ΕΑ04. Η χρήση του πράσινου της ινδοκυανίνης για την ανίχνευση και εκτομή του φρουρού λεμφαδένα στον καρκίνο του ενδομητρίου χαμηλού κινδύνου. Μια αναδρομική μονοκεντρική μελέτη Στυλιανός Κογεώργος


ΕΑ05. Serous papillary cystadenofibroma of the fallopian tube: a rare case report
Αντώνιος Κούτρας


Σχολιαστές: Νικόλαος Βλάχος, Στέφανος Χανδακάς

18.00-18.30 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ – ΚΑΦΕΣ
18.30-20.30 ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ VIΙ – ΕΜΒΡΥΟΜΗΤΡΙΚΗ
Συντονιστές: Απόστολος Αθανασιάδης, Γεώργιος Μακρυδήμας, Νικόλαος Παπαντωνίου


Πρόωρος τοκετός-Τοκόλυση-Περίδεση τραχήλου-Πεσσός-Προγεστερόνη
Γεώργιος Δασκαλάκης


Πρόωρη ρήξη υμένων
Ιωάννης Παπαστεφάνου


Χρήση κορτικοστεροειδών
Θεμιστοκλής Δαγκλής


Σχολιαστές: Παρασκευάς Πετρόπουλος, Θωμάς Σίββας, Αλέξανδρος Σωτηριάδης


ΚΥΡΙΑΚΗ 20 Σεπτεμβρίου 2020

ΏραΑΙΘΟΥΣΑ ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ
09.30-11.00 ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ VIIΙ – HPV-ΠΡΟΛΗΨΗ-ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΙ
Συντονιστές: Θεόδωρος Αγοραστός, Ευάγγελος Παρασκευαϊδης


Πρωτογενής και δευτερογενής πρόληψη έναντι του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας
Βασίλειος Περγιαλιώτης


CIN
Δημήτριος Χαϊδόπουλος


Έγκυος με HPV
Καλλιόπη Παππά


Σχολιαστές: Αλέξανδρος Μορτάκης, Νικόλαος Μπόντης, Δημήτριος Τσολακίδης

11.00-11.30ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ – ΚΑΦΕΣ
11.30-13.30 ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΙΧ – ΕΜΒΡΥΟΜΗΤΡΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ ΤΟΚΕΤΟΣ
Συντονιστές: Αριστείδης Αντσακλής, Νικόλαος Νικολεττος, Μηνάς Πασχόπουλος


Πρόκληση τοκετού
Παναγιώτης Αντσακλής


Καισαρική τομή
Σταύρος Σηφάκης


Μελέτη της ΕΜΓΕ για τα αίτια της αύξησης των καισαρικών τομών
Νικόλαος Βραχνής


Προσπάθεια κολπικού τοκετού μετά από καισαρική τομή
Απόστολος Μαμόπουλος


ΕΑ06. Ο τοκετός στο νερό (waterbirths) και η επίπτωση και οι παράγοντες κινδύνου για ρήξεις περινέου 3ου-4ου βαθμού: μελέτη από το Ηνωμένο Βασίλειο.
Δημήτριος Παπουτσής


Σχολιαστές: Κυριακή Αργυρού, Γεώργιος Γαλάζιος, Παναγιώτης Μπεναρδής,

13.30-14.00 ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ – ΛΗΞΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ

Στο τέλος κάθε συνεδρίας, έχει προβλεφθεί επαρκής χρόνος συζήτησης πάνω στα θέματα που αφορούν στην καθημερινή ιατρική πράξη.

Back to Top